Moje marzenie

„Zawsze marzyłem o tym, by mieszkać tam, gdzie inni spędzają urlop. Program Curaswiss pozwolił mi zrealizować moje marzenie!“

Bartosz z Nowego Sącza, pielęgniarz, Szpital Uniwersytecki w Zurychu

„W trakcie programu wszyscy się bardzo o mnie troszczyli. Poziom nauki jest wprawdzie wysoki i tempo szybkie, ale można temu z powodzeniem sprostać. Gdybym miała raz jeszcze podjąć decyzję o rozpoczęciu programu, na pewno bym to zrobiła.“

Magdalena z Chrzanowa, pielęgniarka, Szpital Kantonalny w Lucernie

Szwajcarskie „Grüezi” na powitanie!

Z pewnością nie musimy Państwu przedstawiać bliżej Szwajcarii jako kraju sportów zimowych, idyllicznych krajobrazów i wspaniałej natury. Nieprzypadkowo co roku przyjeżdżają tu miliony osób z całego świata na swój niezapomniany urlop. Jednak jeszcze wiele innych aspektów sprawia, że życie w Konfederacji Szwajcarskiej nabiera niezwykłego uroku.

Są tu różnorodne możliwości spędzania wolnego czasu: wędrówki górskie, wspinaczka, spływ kajakiem, narty, pływanie czy sporty wodne – Ci, którzy lubią aktywnie spędzać czas na wolnym powietrzu, z pewnością znajdą coś dla siebie. Natura w Szwajcarii nie tylko zapiera dech w piersiach swym pięknem, lecz również jest zadziwiająco dziewicza, ponieważ w kwestiach ekologii i zrównoważonego gospodarowania kraj ten wyznacza światowe trendy. Świetnie rozbudowana sieć transportu publicznego oraz niewielkie odległości sprawiają, że każdy weekend może być niczym krótki urlop, także dla osób nieposiadających samochodu.

Życie i praca w Szwajcarii

Czy wiedzieli Państwo, że prawie jedna czwarta wszystkich mieszkańców Szwajcarii wcale nie jest Szwajcarami? Ludzie z całego świata czują się tu dobrze, przyciągają ich wspaniałe warunki pracy i życia. Nie bez znaczenia jest również czystość i bezpieczeństwo. Wielokulturowe i wielojęzyczne społeczeństwo przywita Państwa z otwartymi ramionami. Nikt nie czuje się tu obco, nawet mniejsze miasteczka, cechuje różnorodność kulturowa i serdeczne otwarcie na świat, tak charakterystyczne dla tego kraju.

Zachęcamy Państwa do poznania jednego z najpiękniejszych państw Europy.

Szwajcaria czeka na Państwa przyjazd!

Kurs Początkowy

„Pobyt w Berlinie bardzo mi się podobał. Szybko zawarłam przyjaźnie.“

Katarzyna z Krakowa, pielęgniarka, Szpital Uniwersytecki w Zurychu

Cele kursu

Zdobycie pewności w posługiwaniu się językiem obcym, nauka i zastosowanie terminologii związanej z pielęgniarstwem oraz korzystanie z języka potocznego na co dzień – to cele Kursu Początkowego Curaswiss w Berlinie.

Nauka języka

Sprawna komunikacja w zespole pielęgniarskim oraz rozmowa z pacjentem to podstawowe wymogi dobrego pielęgniarstwa. Dlatego też przywiązujemy dużą wagę do tego, aby przygotować Państwa do pracy w Szwajcarii nie tylko merytorycznie, lecz również językowo.

W ciągu od 36 do maksymalnie 44 tygodni w szkole językowej German Language School (GLS) w Berlinie Friedrichshain przygotowują się Państwo wraz ze studentami z całego świata do uzyskania niemieckiego certyfikatu na poziomie B2. Będą Państwo równolegle przygotowywani do pracy w szpitalu. Nauczą się Państwo terminologii z zakresu pielęgniarstwa oraz typowych dialogów z życia szpitalnego. Nasi doświadczeni wykładowcy oraz Menedżer Kampusu wraz z polskojęzycznym koordynatorem będą Państwa wspierać we wszelkich sprawach, oferując różnorodne pomoce naukowe dostosowane do indywidualnych potrzeb.

Życie w Berlinie

Przez pierwsze cztery tygodnie będą Państwo mieszkać w Kampusie GLS, następnie będą Państwo zakwaterowani na stancji u niemieckiej rodziny. Do dyspozycji będą mieli Państwo własny pokój oraz wykupiony pakiet obiadowy w kampusie szkoły GLS.

Rozrywka w Berlinie

Kurs ten to jednak nie tylko nauka, lecz również całe mnóstwo przeżyć. Zachwycą się Państwo metropolią jaką jest Berlin wraz z jej bogatą ofertą kulturową. Dzięki wycieczkom organizowanym w co drugą sobotę przez GLS, odkryją Państwo inne miejsca w Niemczech, zaś w każde wtorkowe popołudnie czeka na Państwa oraz innych studentów GLS ciekawe spotkanie tematyczne.

Z certyfikatem języka niemieckiego na poziomie B2 opuszczą Państwo Berlin podążając w kierunku Szwajcarii, gdzie będą Państwo rozwijać swoje umiejętności pielęgniarskie.

Kurs Zaawansowany

„Zawsze marzyłam o pracy na oddziale kardiologii w dużej szwajcarskiej klinice. Po zakończeniu Kursu Zaawansowanego I Curaswiss znalazł dla mnie wymarzoną pracę!“

Beata z Rudnika nad Sanem, pielęgniarka, Szpital Uniwersytecki w Zurychu

Pierwsze kroki w Szwajcarii

Wraz z innymi uczestnikami z różnych krajów zamieszkają Państwo w Kampusie Curaswiss w Lucernie w przytulnych apartamentach 1 - 2,5 pokojowych. W ciągu dnia będą Państwo w małych grupach uczyć się wszystkiego, co potrzebne do sprawnego rozpoczęcia pracy pielęgniarki / pielęgniarza w Szwajcarii.

Spróbują Państwo pierwszych kroków w porozumiewaniu się szwajcarskim dialektem, dowiedzą się wiele o szwajcarskiej kulturze, życiu oraz o specyfice dnia codziennego i pracy – począwszy od kwestii pieniężnych i ubezpieczeniowych poprzez regulacje dotyczące pracy i sytuację mieszkaniową, aż po system komunikacji publicznej i możliwości spędzania wolnego czasu. W trakcie tego Kursu będą Państwo przygotowywani do pracy w szwajcarskich instytucjach ochrony zdrowia poprzez udział w zajęciach teoretycznych i praktycznych z zakresu pielęgniarstwa oraz dzięki tzw. praktyce transferowej mającej na celu przygotowanie Państwa do rozpoczęcia praktyki w szpitalu w trakcie Kursu Treningowego.

Manager ds. Edukacji opracuje z Państwem osobisty plan rozwoju zawodowego oraz Państwa dokumenty aplikacyjne. Przygotuje Państwa do rozmów kwalifikacyjnych, starając się przy tym uwzględnić Państwa indywidulane życzenia dotyczące dalszej ścieżki zawodowej i miejsca praktyk w trakcie Kursu Treningowego.

Kurs Treningowy

„Cieszy nas i zachwyca możliwość pracy z praktykantami Curaswiss w trakcie Kursu Zaawansowanego II. Dzięki socjokulturalnym aspektom kształcenia praktykanci szybko się integrują. Wspieramy ich i towarzyszymy im w osiąganiu ich celów.“

Marco Serra, kierownik OIOM, Szpital Uniwersytecki w Zurychu

Pierwsze spotkanie ze Szwajcarskim pacjentem

Podczas 12-miesiecznego Kursu Treningowego zostaną Państwo wprowadzeni w realia pracy pielęgniarki/pielęgniarza w wybranej instytucji ochrony zdrowia. W zależności od tego jak dobrze komunikują się Państwo w języku niemieckim do wyboru są różne szpitale i kliniki uniwersyteckie oraz domy opieki w niemieckojęzycznej Szwajcarii. Staramy się uwzględniać Państwa życzenia w tym zakresie i zazwyczaj szybko znajdujemy miejsce na odbycie praktyk.

Kurs Treningowy, to czas kiedy integrują się Państwo z nowym zespołem terapeutycznym i w praktyce poznają model opieki pielęgniarskiej w Szwajcarii. To czas pełen wyzwań, dalszej nauki języka niemieckiego i dialektu szwajcarskiego. Praktyka odbywa się 42 godziny w tygodniu i rocznie korzystają Państwo z 4 tygodni urlopu.

Partnerzy Curaswiss nastawieni są na wspieranie Państwa w kwestiach merytorycznych i personalnych. Czeka Państwa interesujący i wypełniony zdobywaniem wiedzy czas w międzynarodowym środowisku. Podczas praktyk mogą Państwo uczestniczyć w różnych szkoleniach i kursach pielęgniarskich organizowanych przez szpitale, kliniki i domy opieki.

Na koniec Kursu Treningowego zostaną Państwo zarejestrowani w Rejestrze Konfederacji Szwajcarskiej, a Państwa dyplom zostanie uznany przez Szwajcarski Czerwony Krzyż (SRK) – będzie to Państwa przepustka do pracy w szwajcarskich placówkach ochrony zdrowia.

Podsumowanie

„Uważam, że proces rekrutacji jest dostosowany do celu programu, jest efektywny i kompleksowy. Dał mi on pewność, że biorę udział we właściwym programie.“

Dorota z Mikołowa, pielęgniarka, Szpital Uniwersytecki w Zurychu

Kogo szukamy?

Curaswiss obdarza Państwa zaufaniem i inwestuje dużo pieniędzy w Państwa wykształcenie. Dlatego też nie każdy może wziąć udział w naszym programie. Kandydaci muszą posiadać ukończone studia licencjackie lub magisterskie na kierunku pielęgniarstwo i przynajmniej rok doświadczenia zawodowego.

Równie ważne dla pozytywnego ukończenia programu jest Państwa ciekawość, chęć rozwoju i rozpoczęcia nowego życia zawodowego i osobistego. Dlatego też tak ważną rolę odgrywa tu Państwa odporność na stres, motywacja oraz gotowość do zamieszkania w Szwajcarii przynajmniej przez dwa lata. Doświadczenie pokazuje, że najwięcej korzyści z naszego programu uzyskują osoby pomiędzy 23 a 35 rokiem życia.

Czy odpowiada to Państwa wyobrażeniom? Jeżeli tak, zapraszamy do udziału w naszym programie:

  1. Zapraszamy do kontaktu z partnerem Curaswiss w Polsce, już w trakcie pierwszej rozmowy telefonicznej mogą Państwo uzyskać więcej informacji na temat programu Curaswiss. Zapraszamy również do odwiedzenia naszej strony głównej www.curaswiss.pl
  2. Pierwszym ważnym elementem procesu rekrutacji jest rozmowa kwalifikacyjna w Łodzi.
  3. Jeżeli zostaną Państwo pozytywnie ocenieni, zaprosimy Państwa na rozmowę kwalifikacyjną do Szwajcarii. Podczas tej podróży będą mieli Państwo okazję poznać Kampus Curaswiss, odwiedzić szpitale i porozmawiać z polskimi pielęgniarkami/pielęgniarzami w Szwajcarii.
  4. Jeśli pozytywnie przejdą Państwo te etapy rekrutacji i sami będą przekonani, że Nasz program to dla Państwa najlepsza inwestycja w przyszłość, wystarczy już tylko podpisać wiążącą umowę i witamy w programie Curaswiss.
Będzie nam miło móc Państwa powitać w Szwajcarii.